ClickCease
 
 

Блог/Як розпізнати аб'юзивні стосунки? Що робити, якщо ваш партнер — аб'юзер?

Як піти від абʼюзу?
Коли романтичні стосунки перетворюються на аб'юзивні, тобто насильницькі, то можуть стати нестерпними та навіть небезпечними. Аб'юз буває не тільки фізичним, фінансовим і сексуальним, а й психологічним, який іноді важко розпізнати. Найчастіше з пастки аб'юзу непросто вийти з різних причин: залежність, страх або ж заперечення. У цій статті ми розглянемо ознаки аб'юзивних стосунків і розкажемо, як діяти, якщо ви опинилися в них.

10 ознак аб'юзивних стосунків, які повинні насторожити:

1. Свобода вашого вибору різко обмежена. Партнер повністю контролює те, що ви робите, не дозволяє ухвалювати рішення самостійно та нав'язує свою думку. Він може навіть забороняти вам спілкуватися з друзями та рідними.

2. Вас обмежують фінансово. Ще одна форма контролю — фінансовий контроль. Вона дуже ефективна, тому що гроші потрібні всім. Партнер обмежує ваш доступ до грошей або інших ресурсів, наприклад, ноутбука, автомобіля чи телефона.

3. Ваші особисті кордони ігноруються. Аб'юзер бере ваші речі без дозволу, заходить у вашу кімнату без стуку, підходить занадто близько, коли ситуація того не вимагає, торкається, коли ви не хочете.

4. Партнер має нереалістичні очікування щодо вас та стосунків із ним. Він хоче, щоб ви були поряд ледь не 24/7 та завжди могли відкласти свої плани заради нього. Що б ви не робили для нього, він завжди буде незадоволений, а ще критикуватиме вас за будь-яку незгоду з ним.

5. Ви боїтеся партнера. Його дії можуть бути непередбачуваними, особливо коли він сердиться, тому ви завжди насторожі й намагаєтеся не провокувати його своїми словами чи діями.

6. Партнер використовує мовчання для наказування. Форми наказування за «неправильну поведінку» в аб'юзивних стосунках можуть бути різними. Серед них часто зустрічається мовчання, яке емоційно виснажує жертву, тому дієве.

7. Вас завжди критикують. Кохана людина не приймає ваші ідеї, знецінює або засуджує те, що робите й чим ділитеся з нею, критикує ваш зовнішній вигляд.

8. Партнер відмовляється нести відповідальність за свої дії та звинувачує вас у всьому, що йде не так. Він намагається викривляти правду або відверто брехати, щоб зробити вас винними, перекладає всю відповідальність на вас.

9. Вам погрожують фізичною розправою. Аб'юзер залякує, обіцяє вдарити, вбити, зганьбити або навіть дотримується своїх погроз.

10. Партнер обіцяє, що зміниться, але ніколи цього не робить. В аб'юзивних стосунках настають періоди, коли здається, що все налагодиться. Аб'юзер клянеться, що виправить свої помилки, тільки щоб ви не пішли від нього, а потім усе повторюється.

До речі, щодо періодів. Кожні аб'юзивні стосунки проходять за однаковим сценарієм і мають 3 основні етапи:

1. Наростання напруження. Ви помічаєте, що все, що робите чи говорите, викликає незадоволення в партнера. Він починає погрожувати та погано з вами спілкуватися, посилює контроль і намагається ізолювати вас від оточення, може бути дуже ревнивим. Його реакції непропорційні ситуаціям, він налаштований вороже, звинувачує та дорікає. Ви відчуваєте дискомфорт і страх, напруження стає нестерпним.

2. Насилля. На цьому етапі партнер втрачає контроль і проявляє емоційне і/або фізичне насилля щодо вас. Його дії важко передбачити, ви відчуваєте себе в пастці. З кожним наступним випадком насилля рівень агресії та жорсткості зростає. Якщо йдеться про фізичне насилля, то спершу це виявляється в пощипуванні, хапанні за одяг, стримуванні, згодом — у висмикуванні волосся чи штовханні ногами, а в найважчому випадку може дійти до спроб задушити, вдарити вас важким предметом, зґвалтувати чи використати зброю.

3. Примирення, або етап «медового місяця». Аб'юзер різко змінює поведінку, починає вибачатися за свої дії та слова та обіцяти, що цього більше ніколи не повториться. Деякий час він поводиться дуже доброзичливо, демонструє уважність, привітність, любов, може говорити компліменти й дарувати подарунки. Ви маєте змішані почуття: водночас радієте такому ставленню, не знаєте, як на нього реагувати, і відчуваєте свою провину. Після цього етапу цикл аб'юзу повторюється.

Що із цим робити?

Потрапляння в пастку аб'юзу відбувається протягом тривалого часу. Поступово ви формуєте свою поведінку та виховуєте в собі покірність, поступливість. Згодом адаптуєтеся до насилля та приймаєте стратегію виживання, тому потрапляєте в залежність, із якої важко вибратися.

Вирішальне значення має здатність розпізнати проблему. Довіряйте своїм відчуттям. Пам'ятайте, що ви не заслужили такого ставлення до себе. Аб'юзер буде переконувати, що в усьому винні ви, а не він, підриваючи вашу самооцінку та впевненість, але важливо зрозуміти, коли його поведінка виходить за межі норми.

Якщо ви розпізнали ознаки аб'юзу, відчуваєте дискомфорт у стосунках, попросіть партнера разом звернутися до психотерапевта. Якщо ж вам відмовляють або виявляють ще більшу агресію, час завершувати такі стосунки й за потреби пройти терапію самостійно.

Доберемо перевіреного психолога для онлайн та особистих консультацій

100+ клієнтів
повна конфіденційність
якісна терапія
Найпопулярніше
Пишіть: info@coun.com.ua
© 2021 Всі права захищені.
Дзвоніть : +38 (068) 231 39 76